Ünye Devlet Hastanesi'nde neler oluyor?

Son günlerde Ünye Devlet Hastanesi’nden ardı ardına pekte iç açıcı olmayan haberler geliyor. Kendini yeni hastanenin yapılmasına göre planlayan ve burada işlerin tıkanmasıyla sıkıntı yaşayan Ünye Devlet Hastanesi bugünlerde yaşadığı uzman doktor sıkıntısına da bir türlü çözüm üretemiyor.

Hastanedeki bir diğer sıkıntı ise promosyon sıkıntısı. Promosyon nedeniyle sendikalar ve hastane çalışanlarıyla yönetimin de karşı karşıya geldiği konuşuluyor. Kamuoyuna yansımayan ve daha birçok iddiaların konuşulduğu Ünye Devlet Hastanesi’nde başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Başhekim H. Yalçın Büyükkarabacak’ın da istifa noktasına geldiği söyleniyor.

Öte yandan vatandaşlar ise Ünye’de yaşanan ve bir türlü çözülemeyen sıkıntılara artık Sağlık Bakanlığı’nın el atmasını ve çözüm üretilmesini istiyor.

Ünye'de devlet hastanesinde ardı ardına pekte iç açıcı olmayan olayları Ünye Vizyon Gazetesi'nden Meral Korkmaz hanım 16 Ocak 2013 tarihinde yani 4 ay öncesinde "Ünye Devlet Hastanesi'nde neler oluyor?" başlıklı yazısında dile getirmiş ve dönemin içişleri bakanı İdris Naim Şahin'e Hastahane'nin sorunların çözümü meselesinde çağrıda bulunmuştu.

Meral KorkmazMeral Korkmaz'ın  "Ünye Devlet Hastanesi'nde neler oluyor?" başlıklı yazısında sorunları dile getirdiği yazısı şöyle:

Son bir haftadır Ünye devlet hastanesinde istifa söylentileri ve doktorların tayin isteme talepleri gündemde…

Ünye devlet hastanesi yönetiminin istifa ettiği duyumunu aldım. Ardından da bir çok doktorun tayin istediğini öğrendim. Nedenini çok merak ediyorum. Neden böyle güzel yerde, böyle son derece güzel bir hastanenin açılmasına ramak kala iyi ortamda çalışmak istemiyor olabilir ki ?

Hiçbir doktor ve yönetici bu konuyla ilgili ser verip de sır vermiyor.  Kendi gözlemlerimden yola çıktım. Çevre il ve ilçelerdeki hastanelerle kıyaslama yaptım araştırdım.

Öncelikle şunu söyleyebilirim. Ünye Devlet Hastanesinde çok değerli, işini son derece başarıyla yapan doktorlarımız var. Ünye olarak bukonuda çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Doktorlarımız son derece duyarlı, hassas, hastalarına karşı oldukça anlayışlı ve mesleğini çok başarılı şekilde icra eden insanlar… Bundan hiç şüphem yok. Ünye Devlet hastanesinde hasta olarak kaldığım süre içerisinde bunu gözlemledim ve çok şanslı olduğumuzu düşündüm.

Doktor demek, “can demek, hayat demek!”

Ayrıca çoğu insanımızın bilmediği durumlar var. Biliyor musunuz ki, önemli bir mide ameliyatı (Perkutan Endoskopik Gastrostomi(PEG) ) sadece Ünye’de bizim doktorlarımız tarafından yapılıyor. Biliyor musunuz ki, Ortopedi alanında önemli  bir kemik sorunun ameliyatı da sadece Ünye’de bizim doktorlarımız tarafından yapılıyor. Bu iki önemli ameliyat için Ordu, Giresun ve çevre ilçelerden onlarca hasta Ünye’ye geliyor şifa bulmak için… Bu durum bizim için gurur verici, onur verici bir durum. Velhasıl kelam, doktorlarımız  kendi başarılarından mutlu olması gerekirken neden buradan gitmeyi isteyebilirler ki? Burada bir tezatlık var. Şöyle bir düşünelim ve bunun sebebi ne olabilir bunun yanıtını bulalım.

1- Çevre ilçelerle kıyaslandığında örnek olarak Fatsa devlet hastanesinde 57 doktor görev yapıyor ve her branşa  4’er doktor düşüyor. Buna karşılık Ünye devlet hastanesinde 37 doktor görev yapıyor. Branşların çoğunun doktoru yok. Haliyle o branş boş kalıyor. Başka branşlarda ise 1’er doktor oluyor, 2 doktorun aynı branşta çalıştığı çok az…

2- Her branşta 4’er doktora sahip olan Fatsa Devlet Hastanesinden daha fazla hasta kabul eden ama doktor sıkıntısı yaşayan Ünye devlet hastanesi arasındaki bu uçurum gibi farkı yorumlarken, şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bana göre, az sayıda olan doktorlarımız, diğer hastanelere kıyasla daha fazla hastayla ilgileniyorsa, burada ciddi bir efor kaybı, çok ciddi bir emek, çok ciddi bir fedakârlık söz konusu...  Ünye Devlet hastanesi doktorları, en üst seviyede, kaliteli ve başarılı hizmet verirken, emeklerinin karşılığını alabiliyorlar mı acaba? Doktor yetersizliğinden dolayı sürekli nöbet usulü çalışan, gece saat kaç olursa olsun, her an hastaneye gitmeye hazır şekilde hazır kıta bulunan Ünye devlet hastanesi doktorları gerçekten emeğinin karşılığını alıyor mu? Diğer hastane doktorlarından 2 kat daha fazla çalışmasına rağmen, daha fazla efor sarf etmesine rağmen, özel hayatını bertaraf etmesine rağmen Ünye Devlet hastanesi doktorları aynı bedeli alıyorsa bu hiçte etik olmuyor.  Yazının başında da söylediğim gibi önemli  iki bölümün ameliyatlarının da sadece ilçemiz devlet hastanesinde yapıldığı göz önüne alınırsa, hakikaten çok daha fazlasını almaları gerekiyor. Belki çoğunuz bana katılmıyorsunuz ama, ben doktorlarımızın verdikleri emek karşısında, hastalarına karşı duyarlılıklarından ötürü verdikleri fedakarlığın karşılığını almaları gerektiğine gönülden inanıyorum. Çünkü onlar, insanlara sağlıklarını kazandırıyorlar. Düşünün, bir kaza yaptınız canınız çok yanıyor ve gözünüz para pul hiçbir şey görmüyor. Sizin acınızı bitirip, sağlığınızı size hediye eden tek insanlar doktorlar… Sizin için canını vermeye hazır olan anneniz bile sizin ağrılarınız, sancılarınız karşısında çaresiz kalıyor  değil mi? O zaman doktorlarımıza da en az annelerimiz kadar hayatımızı borçluyuz diye düşünüyorum.

3- Bir diğer sorunda bu benim gözlemim bunu belirteyim. Devlet hastanesinin malzeme açısından eksiği çok fazla. Yeterli malzeme olmayışı, eldeki var olan malzemenin de kalitesiz oluşu, çalışma motivasyonunu etkiliyor. En basitinden servislerde bulunan eşyalar bile o kadar harabe ve yetersiz ki, ameliyathanelerin de onlardan farkı olduğunu sanmıyorum. Kaliteli hizmet için öncelikle, kaliteli ve bol malzeme olması gerektiğini düşünüyorum( her alanda bu böyle olmalı). Ve bunun akabinde çok iyi bir ekibiniz varsa ki doktorlarımız harikalar yaratıyorlar, bunun karşılığını da vermeniz gerekiyor. Bakın o zaman motivasyondaki canlılığa… Yeni yapılan hastanemiz umarım tam teşekküllü olur. Eksiksiz, yeni ve kaliteli malzemelerle çalışılır. O denli gelişmiş bir hastane içinde olması gereken budur diye düşünüyorum. Devlet hastanesi doktorları manevi huzur için çalışıyorlar bir nevi..  Bu durum karşısında yönetim de çaresiz kalıyorsa, daha doğrusu çaresiz bırakılıyorsa, burada düşünmek lazım. Devlet hastanesi Başhekimi Sayın Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak, en az kişiliği kadar doktorluk mesleğinde ve yönetimdeki tutumunda da harkulâde bir insan… Müthiş anlayışlı, doktorlarını kayıran, hastanesindeki kaliteyi artırma yolunda elindeki tüm imkanlarını zorlayan aynı zamanda çok pozitif  bir insan.. Bu olumsuzluklar üzerine eminim ki kendisi de çok zorlanıyordur. Bir yerde kör düğüm var ve çözüm bulunamıyorsa burada başhekimde zorda kalıp üzülüyordur.

Buradan Sayın Bakanımız İdris Naim Şahin’e sesleniyorum!

Sayın Bakanım! Sizin Ünye konusunda, Ünye’nin gelişmesi konusunda ne kadar duyarlı, ne kadar hassas olduğunuzu biliyorum. Sizinle aynı ortamda bulunup, sizin bu özelliğinizi tanıma şansına sahip oldum. Bu konuda da sizin çok duyarlı olacağınızı, Ünye için en iyisini istediğinizi bildiğim için sizden ricada bulunuyorum. Ünye Devlet hastanesi çok iyi operasyonlara imza atmış, üst seviyede doktor ve personeliyle, hastanemizi çok iyi yerlere taşıyorlar.  Önemli ameliyatların (ortopedinin önemli bir ameliyatı ve Perkutan Endoskopik Gastrostomi(PEG) adı verilen mide ameliyatlarında  çözüm üreten tek şehiriz) Ordu il sınırları içinde sadece ilçemizde gerçekleşiyor olması bizim için büyük gurur..  O nedenle sizin duyarlılığınız ve şehrimizde yapımı bitmek üzere olan mükemmel hastanemize yakışır şekilde sorunları çözebilecek, doktorlarımızın ve hastanemizin maduriyetini giderebilecek tek kişi sizsiniz. Sizden tek ricam gelişmiş ve daha da gelişmek durumunda olan Ünye’mize bu durumda olduğu gibi her durumda da yardım edebilecek, destek olabilecek tek insan sizsiniz. Elinizden gelen her şeyi yapacağınıza inanıyor, size çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla…  

 

 

 

 

 

6 Nisan 2013